W czym możemy Ci pomóc?

fax 61 426-30-87
Czy rury azbestowo-cementowe są szkodliwe dla zdrowia i czy jest konieczność natychmiastowej ich wymiany?
Spożywanie wody pochodzącej z rur azbestowo-cementowych nie zagraża zdrowiu, co wykazały badania epidemiologiczne prowadzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Takie stanowisko zajmuje również WHO oraz inne organizacje np. federalny Urząd Zdrowia w Niemczech.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma dowodów na to, że spożycie azbestu szkodzi zdrowiu, dlatego nie ma potrzeby ustalania jego dopuszczalnego poziomu w wodzie pitnej. Jeśli woda nie działa korozyjnie na cement, rury azbestowo-cementowe nie zwiększają zauważalnie ilości włókien azbestowych w wodzie. Ilość tych włókien może się naturalnie różnić w zależności od podłoża geologicznego, z którego pochodzi woda. Dlatego WHO nie zaleca natychmiastowej wymiany rur azbestowo-cementowych – mogą być używane do momentu zużycia technicznego, zwłaszcza że z czasem od środka pokrywają się osadami, które dodatkowo chronią wodę przed kontaktem z azbestem.
Zgodnie ze stanowiskiem Państwowego Zakładu Higieny z badań przedstawionych w światowym piśmiennictwie i opinii WHO wynika, że pewne jest jedynie, iż pył azbestowy wdychany wraz z powietrzem do płuc stanowi zagrożenie zdrowotne. Badania epidemiologiczne wykazały, że nowotwory dróg oddechowych występowały częściej jedynie u osób zatrudnionych w przemyśle wydobywczym i przetwórczym azbestu. Również badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że azbest wprowadzony tylko drogą oddechową powodował zwiększenie częstotliwości zachorowań.
Rury azbestowo-cementowe stanowią obecnie mniej niż 5 % sieci wodociągowej w Gnieźnie. Wymiana rur nastąpi w terminie określonym w obowiązujących przepisach prawa.
tel: 61 424-59-60 (24h)
tel: 994 (24h)